RESULS 2018 AT SOUTHPORT

THE 73RD CHAMPIONSHIP PLAYED AT HILLSIDE G.C. & SOUTHPORT & AINSDALE G.C

The Championship.

FIRST       The News Bowl                             Chris Swift.                       HC20.      67 points

Second.     United Chrometanners Cup.          Bernard O'Brien.                       8.      66 pts

18Third.        Chairmans Mashie                         Dave Goldman.                     7.      66 pts

 

The Wilbur Muirhead Scratch Cup.                 Kenny Stirling                          4.      65 pts

The Parker Founders Trophy                           Graham Paver                          12.     64 pts

The Hugh Denton Trophy (Under 50).            Kenny Stirling                           4.      65 pts

The Turner Bowl ( 50-69 ).                             Charles Clinkard                       22.     63 pts

The Mawer Marlow Trophy  (Over 70).         Charles Chamberlain.                10.     64 pts

The President Salver                                        Ivor Tilley                                 18.     63 pts      

 

Regional Cups

Airborne               Leicester County                   Gary Coltman                            12.     54 pts

Clarks.                  West of England.                   Alistair Brearley                         5.      57 pts

Dalmarnock.         Scotland                                Kenny Stirling                            4.      65 pts

Embekay               Northants County                 Christian Castle                         11      33 pts

Ewan Cameron.    Leicester City.                       Max Jelley                                 17.     54 pts

Gibson.                 Yorks & North East               Graham Paver                            12.     64 pts

Kay                       Lancs & North West.             Charles Chamberlain.                10.     33 pts

Lotus                     West Midlands                       Adam Lumb                              27.     27 pts      

 Rayne.                   London & South.                   Paul Taylor                               13.     29 pts

Sexton                   Norwich & East                     Tony Linford                             13.     27 pts

Shamrock              Ireland                                    Bernard O'Brien                         8.      29 pts

Van Hoorn             Europe & Oversea                  Sal Cesario                               10.      25 pts      

Welfit.                    Northampton Town                Dave Goldman                          7.       36 pts

Dolcis Team Trophy - Welfit - Northants - Swift/Goldman/Rob James               194 points

 

International Match

Andrew & Kate James halved with Bernard & Susie O'Brien

Dave Goldman and David Garfield lost to John McHugh & James Murphy

Richard & Jane Broughton beat Robert & Diane Hollidge

Alan Forscutt & C.Castle beat Jim Liston and Aussie Dennison

England & Wales won, 2 1/2 to 1 1/2.

 

Ladies Championship

First.        The Shoe & Leather News Trophy     Jane Broughton.           HC16.    54 points

Footsure Salver                                                   Susuie O'Brien                    13.   26 pts

 

Visitors Competition

First.         The Marlone Trophy                          Richard Turner.                   24     58 pts

Putting Competition - The Alan Mickel Trophy - Guy Mathews   35.

Rieker Competition

First Lady.          Rosalea Gibson.                       26 pts

First Man.           David Smith                             34 pts.